hassas-cilt-dermatit-egzama-kaşıntı-kırmızılık-gülhastalığı-kaşıntı-kurucilt

Hassas Alerjil Ciltler


Hassas cilt Nedir ?

Hassas ciltler genellikle dört ana türe ayrılabilir:

doğal olarak hassas, çevreye duyarlı, reaktif ve ince.
Doğal olarak hassas cilt : Bu genetiktir ve egzama, rosacea ve sedef hastalığı gibi enflamatuar cilt koşullarına bağlanabilir.
Çevreye duyarlı cilt : Adından da anlaşılacağı gibi, bu tür duyarlılık ortamınız tarafından tetiklenir. Güneşe maruz kalma, sigara dumanı, hava kirliliği - cildinizin temas ettiği her şey batma, tahriş olmuş cilde yol açabilir.
Reaktif cilt : "Bu tür ciltler kırmızılaşır ve cilt bakım reasiyon verirler, bu da çok kırmızı, sıcak ve tahriş olmuş bir cilde neden olur". "Genellikle hastalar tahriş edicinin yerleştirildiği yerde papül veya püstül meydana gelir."
İnce cilt : Yaşlandıkça, cildimiz doğal olarak incelir ve daha ince cildi tahriş etmek daha kolaydır. 
Batma, kaşıntı, yanma gibi sübjektif semptomlar  ve / veya kızarıklık, kuruluk, pullanma , soyulma,kurdeşen gibi görünür cilt değişiklikleri .
 
Hassas cilt reaksiyonlarının nedenleri arasında şunlar vardır:
Egzama , rosacea veya alerjik kontakt dermatit gibi cilt bozuklukları veya alerjik cilt reaksiyonları
Artık sinir uçlarını koruyamayan, cilt reaksiyonlarına yol açabilen aşırı kuru veya yaralı cilt
Güneş ve rüzgar veya aşırı sıcak veya soğuk gibi cilde zarar veren çevresel faktörlere aşırı maruz kalma Cilt hassasiyetindeki genetik faktörler, yaş, cinsiyet ve ırk farklılıkları daha az tanımlanmıştır, ancak yine de cilt reaksiyonlarına neden olabilir.
Hassas cilde sahip kişiler, cilt ile temas eden ürünlerde bulunan kimyasallara, boyalara ve kokulara güçlü reaksiyonlar gösterebilir. Ayrıca kıyafetler veya sürtünmeden kaynaklanan kızarıklıklar veya tahrişler olabilir.
Çoğu durumda, hassas cilt altta yatan bir durumun belirtisidir. Potansiyel tetikleyicilerden kaçınmanın ve tahriş olmuş cildi yatıştırmanın yollarını bulmak, hassas cilde sahip kişilerin rahatlama ve yaşam kalitelerini artırmalarına yardımcı olabilir.
Hassas cilt tıbbi tanıdan ziyade kalıcı bir terimdir. Genellikle kozmetiklerin ve kişisel bakım ürünlerinin uygulanmasına toleransı düşük olan cildi tanımlamak için kullanılır. Anketlerde kadınların yaklaşık% 50'si ve erkeklerin% 40'ı hassas bir cilde sahip olduğunu bildirebilir.