güneskremi-suncream-sunscreen-sunlotion-spf-uva-uvb-spectrum-suncare
  • Yazara Göre: ahmet
  • Yayınlanan:
  • Oluşturulma Tarihi: 2019-03-08
  • Hits: 617
  • Yorum Yap: 0

SPF Nedir ?

PROVISOR GÜNEŞ KREMİ SPF 50+
Güneş koruma kremimizde bulunan UVA ve UVB filtreleri sayesinde cildinizi güneşin zararlı etkilerine karşı korumaya yardımcı olur. Aleovera, Shea Butter, Q10 ve sodyum hyaluronate içeren formülü sayesinde cildin elastikiyetini ve nem dengesini düzenlemeye yardımcı olur. Organik approved hammaddeler ile formüle edilmiş kremimiz cilt yapısına uygunluğu sayesinde hızlı emilim gösterir. 

INGREDIENTS
Aqua, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Ethylhexyl Methoxycinnamate,Polymethyl Methacrylate, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate,Ethylhexylglycerin, Cetearyl Glucoside* , Cetearyl Alcohol*, Sodium Polyacrylate, Sodium Stearoyl Glutamate*, Dicaprylyl Carbonate*, Glycerin, Glyceryl Stearate*, Tridecane*, Undecane*, Butyrospermum Parkii Butter*, Titanium Dioxide, Aloe Barbadensis Leaf juice*, Benzyl Alcohol*, Dehydroacetic Acid*, Panthenol, Tocopherol, Ethylhexyl Palmitate, Trihydroxystearin, Sodium Hyaluronate, Amorphophallus Konjac Root Powder, Ubiquinone
*Organic Certified Approved

SPF nedir ve güneş koruyucu şirketler bunu nasıl ölçer?
Bir ürünün SPF'si yalnızca UVB veya "yanma" ışınlarından korunma ile ilgilidir. Bir ürünün SPF'si sizi UVA veya “yaşlanma” ışınlarından koruduğu anlamına gelmez. Şirketler, ürünlerindeki SPF seviyelerini FDA test kurallarına uygun olarak test etmek için bağımsız test şirketleri kullanırlar.
Bir güneş koruyucu seçerken, geniş spektrumlu koruma için test edilmiş bir ürün seçtiğinizden emin olun (hem UVA hem de UVB'den korur). Bu şekilde, yalnızca güneş hasarının (güneş yanığı) ani etkilerinden değil, kırışıklıklar, güneş lekeleri ve daha kötü cilt kanseri olarak ortaya çıkan uzun vadeli hasarlardan da korunursunuz.
Güneş koruyucu SPF 50 olduğunda bu ne anlama gelir?
Bir SPF 50 ürünü sizi cildinize nüfuz eden UVB “yanma” ışınlarının% 98'inden korur. FDA birkaç yıl önce yeni etiketleme gereksinimlerini getirmeden önce, SPF seviyeleri müşteriler için çok fazla karışıklığa neden olduğunu belirtti. Bazı insanlar SPF sayısının güneş koruyucusunun cildi koruduğu dakika sayısına, güneş koruyucusunun süzülen ışınların yüzdesine ya da diğer yanlış yönlendirilmiş mantığa karşılık geldiğini düşünüyordu. SPF numarası teorik olarak bir insanın güneşte yanmadan ne kadar süre kalacağı ile ilişkilidir. 
Şimdi, tüm güneş kremleri zorunlu talimatlara ve ambalajlarında görülebilen su geçirmezlik test sonuçlarına sahiptir. Güneş kremi, 40 dakikaya kadar veya suda 80 dakikaya kadar etkili olabilir. İnsanların en az 2 saatte bir yeniden uygulama gereksinimini anlamaları çok daha kolaydır. Ürüne bağlı olarak yüzerken veya terlerken her 40 veya 80 dakikada bir yeniden uygulamalısınız. Bu talimatlar artık ambalaj üzerinde kolayca görülmektedir.
FDA neden SPF'yi sadece 50 ile sınırlandırdı? 50'den yüksek güneş kremlerinde yanlış olan nedir?
Bir SPF 50, UVB ışınlarının% 98'inden koruduğu ve hiçbir şey% 100 koruma sağlamadığı için, SPF'yi 50'nin üzerinde kullanmanın istatistiksel bir önemi olmadığını dile getirdi..
Müşteriler SPF 100+ olarak pazarlanan bir ürün gördüklerinde, bazıları bunun UVB ışınlarının% 100'ünden korunduğunu veya ürünün tüm gün çalışacağını düşünebilir. Ama bu gerçekçi bir yaklaşım değildir..
Daha yüksek bir SPF daha iyi koruma anlamına mı gelir? Hepimiz 30 ve 15 yerine SPF 50 kullanmalı mıyız?
Bir SPF 50, yüksek düzeyde koruma sağlar ve cilt kanseri öyküsü olanlar için ya da tenli veya cilt kanseri riski yüksek olanlar için en iyisidir. Bir SPF 15, UVB ışınlarının% 93'ünü ve bir SPF 30, UVB ışınlarının% 97'sini kapsar. Bir SPF 15 ve 30 arasında oldukça büyük bir fark vardır, ancak kapsamdaki fark, SPF 30 ve SPF 50 arasında önemli ölçüde azalır. SPF 50 üzerindeki ürünlerin sağladığı koruma yalnızca artımlıdır.
Geniş spektrumlu koruma sağlayan güneşten koruyucuları aramanız ve etikette böyle yazması gerekir. 
Yalnızca geniş spektrumlu güneş koruyucuları sizi hem UVA hem de UVB ışınlarından korur. 
Antioksidan içeren güneş koruyucu ürünlerin kullanılması size başka bir koruma katmanı sağlar. 
Güneşten koruyucu giysiler, güneş gözlükleri ve geniş kenarlı şapkalar giymek, güneşten koruyucu bakımda da önemlidir.


UV radyasyonu, güneşten dünyaya ulaşan elektromanyetik (ışık) spektrumun bir parçasıdır. Görünür ışıktan daha kısa dalga boylarına sahiptir ve çıplak gözle görülemez hale gelir. Bu dalga boyları, 320-400 nanometrede (nm veya bir metrenin milyarda biri) en uzun olan UVA ile UVA, UVB veya UVC olarak sınıflandırılır. UVA ayrıca 340-400 nanometreyi (nm veya bir metrenin milyarda biri) ölçen UVA I ve 320-340 nanometreden uzanan UVA II olmak üzere iki dalga aralığına bölünmüştür. UVB, 290 ila 320 nm arasındadır. Daha kısa ışınlarla bile, çoğu UVC ozon tabakası tarafından emilir ve dünyaya ulaşmaz.

Bununla birlikte, hem UVA hem de UVB, atmosfere nüfuz eder ve erken cilt yaşlanması, göz hasarı (katarakt dahil) ve cilt kanserleri gibi durumlarda önemli bir rol oynar. Ayrıca bağışıklık sistemini baskılayarak, bunlarla ve diğer hastalıklarla mücadele etme yeteneğinizi azaltır.

UVA RADYASYON VE CİLT

Cildin hücresel DNA'sına zarar vererek, aşırı UV radyasyonu cilt kanserine yol açabilecek genetik mutasyonlar üretir. Hem ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı hem de Dünya Sağlık Örgütü, UV'yi kanıtlanmış bir insan kanserojen olarak tanımladı. UV radyasyonu, bazal hücreli karsinom (BCC) ve skuamöz hücreli karsinom (SCC) dahil, melanom dışı cilt kanserlerinin (NMSC) ana nedeni olarak kabul edilir. Bu kanserler her yıl sırasıyla bir milyondan fazla ve 250.000'den fazla Amerikalıya saldırmaktadır. Birçok uzman, özellikle tenli insanlar için UV radyasyonunun, her yıl 8.000'den fazla Amerikalıyı öldüren en ölümcül cilt kanseri türü olan melanomda da kilit bir rol oynadığına inanmaktadır.

UVA

Birçoğumuz yaşamımız boyunca büyük miktarda UVA'ya maruz kalıyoruz. UVA ışınları, Dünya yüzeyine ulaşan UV radyasyonunun yüzde 95'ini oluşturur. UVB'den daha az yoğun olmalarına rağmen, UVA ışınları 30 ila 50 kat daha yaygındır. Yıl boyunca tüm gün ışığı saatlerinde nispeten eşit yoğunlukta bulunurlar ve bulutlara ve cama girebilirler.

Cilde UVB'den daha derine nüfuz eden UVA'nın uzun zamandır cildin yaşlanmasında ve kırışmasında (fotoyaşlanma) önemli bir rol oynadığı bilinmektedir, ancak yakın zamana kadar bilim adamlarının epidermisin (en dıştaki cilt tabakası) alanlarında önemli bir hasara yol açmadığına inanıyorlardı. cilt kanserlerinin çoğunun meydana geldiği yer. Bununla birlikte, son yirmi yılda yapılan araştırmalar, UVA'nın, cilt kanserlerinin çoğunun meydana geldiği epidermisin bazal tabakasında keratinosit adı verilen cilt hücrelerine zarar verdiğini göstermektedir. (Bazal ve skuamöz hücreler, keratinosit tipleridir.) UVA, cilt kanserlerinin gelişmesine katkıda bulunur ve hatta başlatabilir.

UVA baskın bronzlaşma ışınıdır ve artık açık havada ya da salonda bronzlaşmanın zaman içinde kümülatif hasara yol açtığını biliyoruz. Bronzlaşma, cildin DNA'sının yaralanmasından kaynaklanır; Cilt daha fazla DNA hasarı önlemek için kusurlu bir girişimde kararır. Bu kusurlar veya mutasyonlar cilt kanserine yol açabilir.

Bronzlaşma kabinleri öncelikle UVA yayar. Bronzlaşma salonlarında kullanılan yüksek basınçlı güneş lambaları, güneş ışığının 12 katı kadar UVA yaymaktadır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bronzlaşma salonları kullanan kişilerin, skuamöz hücreli karsinom gelişme olasılığı 2,5 kat, bazal hücreli karsinom gelişme riski 1,5 kat daha fazladır. Son araştırmalara göre, gençlerde ilk olarak bronzlaşma yataklarına maruz kalma melanom riskini yüzde 75 arttırıyor.


UVB

Cildin kızarması ve güneş yanığının ana nedeni olan UVB, cildin daha yüzeysel epidermal katmanlarına zarar verme eğiliminde olmasıdır. Cilt kanserinin gelişiminde kilit bir rol oynar ve bronzlaşma ve fotoyaşlanmaya da katkıda bulunur. Yoğunluğu mevsime, yere ve günün saatine göre değişir. En önemli UVB miktarı  Nisan ve Ekim ayları arasında saat 10 ile 16 arasındadır. Bununla birlikte, UVB ışınları cildinize yıl boyunca, özellikle de yüksek rakımlarda ve kar veya buz gibi yansıtıcı yüzeylerde, ışınların yüzde 80'ini tekrar geri çekerek cilde iki kez çarpmalarına neden olabilir. Yorum Yap