leke-leketedavisi-lekebakimi-lekeserumu-melasma-pigmnet-melanin-ciltbakimi

PIGMNETASYON - MELASMA

Pigment, insan derisinin rengidir. Sağlıklı olduğunda, ten renginiz normal görünecektir. Farklı etkenlere bağlı olarak cildiniz renk değiştirerek koyulaşabilir (hiperpigmentasyon) veya daha açık hale gelebilir (hipopigmentasyon).

Pigmentasyon renklendirme anlamına gelir. Cilt pigmentasyon bozuklukları cildinizin rengini etkiler. Cildiniz rengini melanin adı verilen bir pigmentten alır. Derideki özel hücreler melanin yapar. Bu hücreler zarar gördüğünde veya sağlıksız hale geldiğinde, melanin üretimini etkiler. Bazı pigmentasyon bozuklukları sadece cilt lekelerini etkiler. Diğerleri tüm vücudunu etkiler.

Melazma, ciltte, özellikle de yüzünde kahverengi veya gri lekelerin oluşmasına neden olan yaygın bir pigmentasyon bozukluğudur.

Melazmanın yüzünde belirmesi için en yaygın alanlar şunlardır:

burun köprüsü

Alın - Yanaklar - Üst dudak

Melasma ayrıca vücudun diğer alanlarında, özellikle de çok fazla güneş ışığına maruz kalanlarda ortaya çıkabilir. Bu alanlar  : Kollar - Boyun - Omuzlar

Nedenler

Doktorlar melazmanın neden meydana geldiğini tam olarak anlamadılar. Derideki melanositlerin (renk veren hücreler) arızalanması nedeniyle çok fazla renk üretmelerine neden olabilir.

Sonuç olarak, daha koyu ten rengi olan kişilerin, melanomları geliştirme olasılığı daha yüksektir, çünkü daha açık tenli insanlardan daha fazla melanosit vardır.


Melazma için potansiyel tetikleyiciler şunlardır:

Hamilelik sırasında hormonal değişiklikler (kloazma), hormon tedavisi veya doğum kontrol hapları alırken

Güneşe maruz kalma

Bazı cilt bakım ürünlerinin kişinin cildini tahriş etmesi


AKTİF BİLEŞENLER 

Dermawhite ™ WF   Actiwhite ™ LS 9860   Arbutin   

Tartaric Acid  Ascorbic Acid  Ferulic AcidENDİKASYON

 SKIN WHITENING    PIGMENTATION